Okuyucuma!Sağlam dişler, bir de sağlam mide-

Budur dileğim senin için!

Sindirebildinse kitabımı,

Barıştı demektir benimle yıldızın!NietzscheKimlere Yazıyorum?Sanıyorlar ki her yazıyı sevgiliye yazıyorum ya da olmayan sevgilinin özlemini çekiyorum. Hayır, değil. Aşkla yazdırır yazı kendini, doğrudur. Ama her yazı aşk yazısı olacak diye bir şey de yoktur.
         Âşıkken yazmayı pek sevmem ben. Âşıksındır altı üstü. Midende kelebekler falan uçuşur. Ayakların yere basmaz bir süre. O hallerimi sevmem nedense. İlla mantıklı olacak, illa tutarlı olacak. Belki aşkta mantık, tutarlılık aramak da yanlış. Bilemeyeceğim şimdi. Ama sonuç olarak aşkın ilk çarpıcı etkisinin geçmesini bekleyip, ondan sonra yazdığım bir gerçek. Öylesi daha iyi hissettiriyor en azından kendimi. Beklemezsem yazdıklarım havada kalıyor sanki. Ya da boşlukta salınıyor gibi.
         Neyse geçtim aşktan, hep sorulan soruya cevap niyetine yazıyorum bunu. Hep âşık değilim. Hayatım boyunca -çocukluk aşkımı saymazsak- bir kez âşık oldum. Yeterince çok bence. Kafka’nın da dediği gibi “Benim yalnızlığım insanlarla dolu.”
         Yalnızlığım bile insanlarla dolu. O yüzden yeterince çok bir kez âşık olmak.
         Bir genelleme yapmam zor kimlere yazdığım konusunda. Bu hiç sevmediğim, çok sinirlendiğim biri de olabiliyor; sevdiğim biri de. O anki ruh halime göre şekilleniyor her şey. Hadi oturayım da şunu yazayım gibi bir ruh haline de bürünmedim hiç. Zaten planlı bir yazma düzenim yok. Günde şu kadar sayfa yazacağım diyenlerden olmadım hiç. Aslında bunun bir yere kadar da iyi olacağı düşüncesindeyim. Kendimi geliştirebilmek adına en azından. Ama bu başka bir yazının konusu olmalı.
         Yani her yazı sevgiliye değil. Herhangi birine…

* Taa 3 Nisan 2012'de yazmışım bu yazıyı. "Yayınlamadıklarım" diye bir klasörün içindeydi. Şimdi bu yazıyı yayınlamamın tek sebebi bir önceki yazımdır. Çünkü orda gayet aşığım ve aşıkken yazdım, hatta aşık olduğum adama yazdım. İnsan değişiyor. 2 yorum:

Mia Wallace dedi ki...

taslaklardan neler neler çıkıyor bak sen :)

Elif Ayvaz dedi ki...

Aynen. :)